Japonlardan Mili Şuur Dersleri

2013-04-10 00:34:00

 

Turgut Ozal Basbakan, Vehbi Dincerler'in Milli Egitim Bakanligi zamaninda Turkiye'ye Japonya'dan bir egitim heyeti gelir. Temas ve incelemeler yapacak, neticeyi yetkililere aktaracaklar. Gerektigi kadar da ikili isbirligi gerçeklestirecek. Isler buraya kadar cok iyi..
 
Japon heyeti yurdumuzun bazi bolgelerinde gerekli incelemelerini yapar. Sonra Bakanlikta toplanirlar. Heyetin tespiti ilginc:
 
"Sizin cocuklarinizda Milli Suur yok"
 
Bizimkiler sasirir! Bizim cocuklarin damarlarindaki kan milli duygumuzun kaynagidir." Yine de fazla ses cikarmazlar! Ne de olsa misafirdir!...
Bizimkiler sorar, "Sizin genclerinizde milli suur var midir? Neler yapilmasi gerekir?" Japon uzmanlari anlatmaya baslar: "Biz genclerimize  ilk mektebe baslamadan "sok testler" uygulariz. Mesela ucak gibi hizli giden trenlerimize bindirir, bir tur yaptiririz. Cok katli yollardan da gecentren, onlari soyle bir sarsar. Mini mini cocuklarimiz teknolojinin bu bas dondurucu neticesini gorerek bir sok olurlar. Sonra... Bu soktan sonra Hirosima'ya gotururuz. Bolgeyi aynen koruyoruz.
 
Bombalanmis bu bolge hakkinda bilgilendirir; degil hayvan, bitkinin bile yesermedigini gösteririz. Ve deriz ki "Eger sizler calismaz,sizden oncekileri gecmezseniz vataniniz, iste boyle dusmanlar tarafindan bombalanir. Hic bir canli yasamayacak bicimde size birakip giderler.
Calisirsaniz, bindiginiz hizli trenleri bile geçecek yeni vasitalar yaparsiniz. Gerisi sizin bileceginiz is. Cocuklarimiz bununla ikinci bir sok daha yasarlar. Sizlere sunu hatirlatalim ki,Turkiye'de bircok teknik elemanlarimiz bulunmaktadir. Bunlarin herhangi birine bu konuyu sorabilirsiniz.
 
-Peki Turkiye icin tespitiniz var mi? Gozlemleriniz nedir?
 
-Japonlar elbette var derler. Bizimkinden cok daha önemli. Bir tanesi Çanakkale Savaşları 'nin olduğu bölge. Bu bolumu genclerinizin sok olmasi icin yeter de artar bile. Bir metre kareye altı bin merminin düştüğü savasta, Turk'ler herseye ragmen galip çıkıyor, olamayacağı olur hale getiriyorlar. En son teknolojiye ve donanıma meydan okuyarak, inancin galip geldiğinin ispatini yapıyorlar. Üstelik karşılarında tek bir düşman değil, müttefik güçler; sizin tabirinizle yetmiş iki millet var.
 
Evet m²'ye 6000 Mermi!..
 
Kıbrıs'ı kumarhane cenneti yapanlar, 30 yıl hiç bir yatırım yapmayanlar, Rum kesiminde 18.000 dolarken Türk kesiminde kişi başına milli geliri 2000 dolar seviyesinde tutanlar.. Filistinliler gibi Rum kesiminde çalışıp akşam evine mahzun dönen Türkleri iyi düşünsünler...
 

28
0
0
Yorum Yaz